Bir işe alım sorusu…

Saygın bir firmada yönetim, soracakları soruyu en uygun cevaplayan kişiyi işe almış. Bu soruda doğru veya yanlış cevap yok, sadece her ferdin nasıl cevap verdiği önemli.. Karanlık yağmurlu bir gece, yağmur yağıyor, fırtına var, gök gürlüyor ve siz sabaha karşı 2 saatlerinde yalnız ve ıssız bir yolda araba kullanıyorsunuz. Araba iki kişilik… Biraz ilerde otobüs durağında 3 kişi bekliyor. Birincisi bir doktor, sizi daha önce geçirdiğiniz kalp krizinden kurtarmış. İkinci kişi, çok yaşlı ve hasta nerdeyse olmek üzere olan birisi… Üçüncüsü, hayatınızın rüyasi, her zaman tanışmak için can attığınız birisi… Hava gittikçe kötüleşiyor ve arabanızda sadece bir kişiye yer var. Soru şu; Böyle bir durumda ne yapardınız? Soruyu iyice düşünün ve kendi cevabınızı verin. Sonra kimin kazandığını okuyun.

>>

>>

>>

>>

>>

>>

>>

>>

>>

Görüşmecilerden bazılarının cevabı şöyle olmuş:

A. Hanım; “Hasta adamı en yakın hastaneye götürürdüm”

B. Bey; “Doktor daha önce hayatımı kurtardığına göre onu alırdım”

C. Bey; “Manen düşünürsem tabiiki hasta adamı alırdım, fakat kendi geleceğim ve hayatım için, her zaman tanışmak istediğim hayatımın rüyasını alırdım.

Bu olayda doğru veya yanlış cevap yok sadece herbir kişinin durumu algılayışı ve ele alışı var.

Bu görüşmede cevapların % 90′ı yaşlı adamı alırdım olmuş.

Sadece bir kişi şu çözümü önermiş; “Arabadan inip anahtarı doktora veririm, doktor benim hayatımı kurtardığı gibi yaşlı kişiyi de hastaneye yetiştirip iyileştirebilir, böylece ben de hayatımın insanıyla otobüs durağında baş başa kalıp onu tanıma fırsatı elde edebilirim.”

İnsanoğlu tabii olarak bencildir, bütün verilen diğer cevaplarda, kimse arabasını vermeyi akıl edememiş. Sorunlara tek taraftan bakmadan, geniş çaplı düşünüp, en verimli şekilde çözebilen bu kişi işe alınmıştır

Share Button