Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Merhaba,

Bu yazıyı yazmaktaki amacım, bana uzun zamandır gelen, mesajların içeriklerine göre hangi mesajlar aslında benim hiç ilgi alanımda değil, hangi konularda size yardım edebilirim bunları tespit edebilmek.

Daha basit söyleyecek olursam aslında son zamanlarda yaptığım işler ile ilgili olarak bilgilendirme yapmak.

Neden bu tür bir yazıya gerek duydum?

Çünkü şu ekonomik olarak çok zorluklar çektiğimiz, insanların işten çıkarıldığı, uzmanı, ustası, üst yöneticisi hepsinin harıl harıl iş aradığı günlerde, benim ile iletişim kurarken benim sizlere neler sağlayabileceğimi bir nebze olsun anlatabilmek ve sizleri yapamadıklarım için hüsrana uğratmamak isterim. Söz veremeyeceğim konularda benimle iletişime geçip, daha sonra da “Funda Hanım’a mesaj gönderdim ama hiç ilgilenmedi” şeklinde bir düşünceye kapılmanızı istemem.

Son zamanlarda gerçekten yardımcı olamayacağım konularda artan mesajlar üzerine bu yazıyı yazmak zorunda hissettim kendimi…

Öncelikle ben bir Humanist Akademi kurucusuyum. Yani, insan kaynakları yazılımı yapan Bilin Yazılım‘ın uzun yıllar insan kaynaklarından sorumlu olduktan sonra şimdi o yazılımın eğitimlerini vermek için eğitim programları hazırlayan bir çalışanıyım.  Yani insan kaynaklarının tüm süreçlerini yazılıma uyarlama ve yazılımda bu süreçlerin çalışma şekline dair içerikler hazırlamaktayım. Bu noktada Bilin Yazılım ve Humanist Akademi için herhangi bir işe alım faaliyetinde bulunmuyorum. Bunun için Bilin Yazılım’ın şimdiki insan kaynakları sorumlusu Nihal Hanım ile irtibata geçmeniz gerekir.

Ama Linkedin bağlantılarımı en çok ilgilendiren konu insan kaynakları danışmanlığı yaptığım diğer şapkam.

Kurumsal danışmanlıkları burada bir kenara bırakıyorum. Bireysel olarak iş arayanlara yapabileceklerim ise maalesef iş bulmak değil. Ama biliyorum ki, iş bulmak için önce kendinizi nasıl pazarlayacağınızı bilmeniz gerekir.

İşte tam da bu nedenle, kendinizi pazarlama yönteminizin ilk ayağı kendi profesyonel romanınızı yazmak. Yani, özgeçmiş hazırlamak. Özgeçmiş adayların en üzerinde uğraştıkları ve yine de işe alımcıların bazı filtrelerine takıldıkları yer.

Özgeçmişin çok ince püf noktaları vardır. Yıllardır özgeçmiş inceleyen biri olarak, özgeçmişlerinizin incelenmesi ve işe alımcıların fark edeceği türde bir yapıya getirilmesi için danışmanlık yapıyorum. Bu konuda iş arayanlara rahatlıkla destek olabilirim.

Diğer bir konu ise, Linkedin profili oluşturulurken, Linkedin’den personel alımı yapan firmaların arama filtrelerine takılmadan profilinizin incelenmesini sağlayabilirim.

Bir başka uzmanlık alanım ise, yine aynı şekilde kariyer sitelerindeki özgeçmişlerinizin, işe alımcıların arama filtrelerine takılmamasını sağlamak. Bir insan kaynakları yazılım firmasının, insan kaynakları uzmanı ve eğitmeni olarak, bir aday profili oluşturan yazılımın arka tarafta nasıl çalıştığı ile ilgili detay bilgim olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ve son olarak da elbette, mülakatlar…Adayların en zorlandığı nokta, mülakatlarda nasıl davranacakları, ne şekilde cevap verecekleri üzerine…

Bu konuda da oldukça detaylı, hatta benim ölümcül sorular (internette bulamayacağınız) dediğim en zor sorular ile bir mülakat simülasyonu yaparak, bu konuda deneyim kazanmanızı sağlayabilirim. Mülakatlarda vereceğiniz cevapları elbette ezberlemek diye bir durum asla söz konusu değil. Benim de insan kaynakları profesyoneli olarak bu konuda net çizgilerim vardır her zaman…

Ama o sorulara sizin kendinizi en iyi tanıtacağınız şekilde cevap verebilmeniz, sorular ile ilk defa karşı karşıya kalmamanız, soruların altında yatan bilgi arayışının neler olabileceği ve sizlerin kendinizi bu durumda dürüstçe nasıl ortaya koyabileceğinizin similasyonunu yaparım.

Hatta önemli bir mülakat öncesi, yine similasyonlar yapar, mülakata hazırlanmanıza yardımcı olabilirim.

Tüm bunları kimler için yapabilirim?

Yeni mezun ya da yıllarını bir mesleğe vermiş herkes için yapabilirim. Bu konuda herhangi bir sınırım yok.

Bu hizmetlerim takdir edersiniz ki, belli bir deneyim ve uzmanlık gerektirmektedir. Her insan kaynakları uzmanı bu danışmanlığı yapamaz. Zira bizler de aramızda doktorlar gibi uzmanlık alanlarımızda ayrılmışızdır.

Bu nedenle uzmanlığımın belirli bir ücreti mevcuttur. Bu konuda özellikle hiç bir bedel ödemeden bilgi almak isteyenler var. Biliyorum ve elimden geldiğince yardımcı da olmaya çalışıyorum. Ama bu işin gerçekten emek, zaman ve ciddi bir araştırma gerektirdiğini de eklemek isterim.

Benim için her bir aday ayrı bir kitap konusu. Bu nedenle de, sizin kitabınızı birlikte ince ince işleyerek yazmalıyız. Bu amaçla da, bu danışmanlığımı daha sistematik bir şekilde yapabilmek adına CV Chekup ile anlaştım. Artık bu hizmetlerimi CV Checkup ile yürüteceğim.

Bu danışmanlıklarımın dışında sizlerin özgeçmişlerinizi bir yerlere gönderemem, sizlere iş bulmam mümkün değil. Zira ben head hunter değilim. Fakat, bu danışmanlığı benden alanın, tüm bu görüşmeler sırasında yetkinliklerini ve bilgi becerilerini analiz edebileceğimden, o sırada var olan açık bir pozisyondan haberdar isem, ancak o zaman özgeçmişinizi ilgili yerlere gönderebilirim.

Biliyorsunuz bu konuda özel istihdam büroları var. Ve özel istihdam büroları bu işleri İŞKUR’dan aldıkları özel izin ile yapar. Onun dışında izinsiz olarak iş bulma işlemi yapmak yasaktır. Bu nedenle benim sizlerin özgeçmişini bir yere göndermem size referans olmam demektir. Takdir edersiniz ki, referans olmak apayrı bir konu. Bu nedenle de, eğer sizin özgeçmişlerinizi insan kaynakları profesyoneli dostlarıma göndereceksem sizinle detaylı bir görüşme yapmış olmam gerekir.

Herkese mutlu, huzurlu işler dilerim.

Share Button